30. května 2016

#DÍTĚ: Divědové pro děti

http://www.divadlovdlouhe.cz/
Dítě v Dlouhé, 18. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé

Posouváme hranice našeho blogu, aneb chceme psát o divadle pro děti a mládež! První velkou vlaštovkou budiž reflektování celého festivalu Dítě v Dlouhé. Čekají nás reflexe všech představení a dokonce budeme předávat i Cenu odborné poroty - Cenu Dítko! A možná, budete-li hodní, se vám pokusíme natočit i nějaké bezprostřední reakce dětského publika. Čtěte, co nás čeká ve dnech 1.-5. června. 

Od 1. do 5. června 2016 bude Divadlo v Dlouhé opět patřit dětem a jejich dospělým během již 18. ročníku soutěžní přehlídky mimopražských divadel hrajících pro děti a mládež Dítě v Dlouhé. Letos jsme vybrali deset představení pro nejrůznější věkové kategorie, která přijedou zahrát soubory z Hradce Králové, Mostu, Českých Budějovic, Liberce, Plzně, Kladna či Pardubic.

Všechny letošní festivalové tituly propojuje téma jinakosti, odlišnosti, odchylky od normy. Zcela explicitně je vyjádřeno v Andersenově Ošklivém káčátku, ale do jisté míry se objevuje ve všech festivalových inscenacích. Princezna Turandot se vymyká z normy, když nechce poslechnout svého císařského otce a vdát se, Kocour v botách je výjimečný nejen tím, že chodí obutý, ale hlavně tím, že je chytřejší než jeho pán. Propojení hrdinové Nekonečného příběhu Bastien a Atrej se od svých vrstevníků liší každý jinak, ale oba velmi výrazně. Smolíček má na jinakost zaděláno už svou rodinnou situací - vychovává ho táta Jelen se strejdou Daňkem. Bratři Medvědi jsou zcela výjimeční muzikanti s rovněž nestandartním rodinným zázemím, do běžného průměru nezapadá ani agilní policejní elév poručík Vitásek (Spadla klec!), ani trpěný otloukánek s nečekaným básnickým talentem (Kapela jede!). Tučňáci, kteří se dostanou na Noemovu archu ve třech, ačkoliv je určena jen pro páry, se také liší od běžné populace. A konečně film jako fenomén i jeho tvůrci, čili Filmmakeři, jsou rovněž představiteli hledání nových cest. Je-li jinakost prokletí, nebo dar, nebo obojí, pomůže divákům možná zjistit právě náš festival.

Výtvarná stránka letošního ročníku, jejíž autorkou je loutkářka a scénografka Bára Hubená, pracuje se zvířecími hrdiny, jejichž počet a výběr souvisí se znameními čínského zvěrokruhu.  [...] Důležitá role festivalových diváků je vyjádřena i hlasováním po každém představení, na jehož základě bude opět udělena Cena Vojty Šálka. Novinkou letošního ročníku je pak odborná Cena Dítko studentů Divadelní vědy FF UK. Kromě představení samotných nabídne festival také doprovodný program. O víkendu se koná divadelní jarmark, prohlídky zákulisí a dva výtvarné workshopy (jeden multimediální a druhý rukodělný, takže si každý vybere). Po celou dobu festivalu budou také probíhat dvě soutěže spojené s jeho výtvarným pojetím. Jednu pořádáme ve spolupráci s Národní galerií a je určena všem malým výtvarníkům, druhá se pak bude odehrávat přímo v divadle, kde najdete šest stanovišť se soutěžními úkoly. Hravý je i celý festivalový katalog, v němž jsou zvířata z čínského zvěrokruhu postavena před různé úkoly, které jim malí diváci mají pomoci vyřešit.
- převzato z tiskové zprávy k festivalu Divadla v Dlouhé

Žádné komentáře:

Okomentovat

Podepisujte se prosím celým jménem, popřípadě jeho vhodnou částí. Děkujeme.