12. září 2016

Třiadvacátá Nextka je tu!

http://nextwave.cz/
Festival ...příští vlna/next wave... 2016
Země a nahota ve všech pádech

Začátek sezóny ve znamení platformy pro prezentaci českého divadelního okraje a alternativy různých oborů, forem a žánrů. I letos jsme byli přizváni k reflektování festivalu ...příští vlna/next wave..., které bude probíhat na blogu Divadelních novin a v pravidelném zpravodaji Tsunami. Na náš blog vám tak tentokrát přihodíme jen nějaké malé „drobty“, které budou odkazovat tam či onam. Toliko na úvod a čtěte dál, pokud vás zajímá, co má festival startující již 16. září na programu.

Následující informace byly převzaty z tiskové zprávy festivalu...

Letošní 23. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, který proběhne ve dnech 16.–29. září v Praze, má motto Obnažení a vyvržení. Odráží se v něm dramaturgické směřování festivalu i formální stránka uvedených projektů. Dramaturgyně Lenka Dombrovská o letošním výběru prozradila:  
V mnoha podobách se objevuje vnitřní a vnější nahota, známý a cizí svět, cesta a cíl, síla i násilí. Některá představení mají podobu rituálu, demonstrace, happeningu. Mladá performerka Nela Kornetová se skupinou T.I.T.S. přiveze z Norska provokativní multimediální inscenaci My Own Private Picture, jež vypráví o našich touhách a jejich mediálních (před)obrazech. Hrdá jsem také na tříhodinový projekt Pomezí, který se koná na mnoha místech opuštěného domu Za Poříčskou bránou a má tajemnou atmosféru Lynchových filmů.

Letos festival začíná v pátek 16. září večerem nejslavnostnějším – Udílením Poct za alternativní umění. V Paláci Akropolis předají dva mimozemšťané pod taktovkou režiséra Petra Boháče ocenění v šesti kategoriích. Tento večer budou poprvé představeny fragmenty skladby Michala Nejtka Constellation I, navíc v dokonalém podání Orchestru Berg. A vstupenku si může zakoupit kdokoli, není to uzavřený večírek jen pro zvané. …příští vlna/next wave… představí druhý festivalový víkend, tedy ve dnech 23.–25. září, krásný, syrový prostor 64 U HRADEB, který je v současnosti přístupný pouze během speciálních akcí. Na několika netypických scénách proběhne například improvizace Jiřího Maryška, obřadem zasvěcení provedou ženy (a částečně i muže) Dominik Styk a Lucia Kramárová. Do tohoto krásného pražského prostoru přijedou také divadelníci z brněnského HaDivadla, ostravské Staré arény, z Náchoda doputuje proslulý a provokativní soubor D.R.E.D.

Pravidelně festival představuje tvorbu režisérů Tomáše Bambuška, Michala Háby a Jakuba Čermáka. Ani letos tomu nebude jinak – jejich projekty naplňují téma domova, země, vyvržení nebo návratů. A provokují formou – pracují s moderními technologiemi či se naopak vrací k rituálnosti a zemitosti. Tito režiséři navíc sami v představeních vystupují. Cestu do nebes nám prostřednictvím pohybového divadla na štaflích ukáže zatím v Praze málo známé duo tYhle – tedy Lukáš Karásek a Florent Golfier. Premiéru jejich inscenace Výš festival uvádí ve spolupráci s Alfredem ve dvoře. Linii politického divadla naplňuje především novinář, hudebník a performer Alex Švamberk. Jeho speciálně pro festival vytvořený projekt V jako válka je scénickou montáží ze vzpomínek pamětníků druhé světové války, projekcí a živé hudby. A nebude chybět ani divadlo v autobuse – Jan Kačena a Petr Reif na Rohanském ostrově přistaví kulturní a pojízdný Autobuf.

I divadelní stránku pak mají koncerty kapel Fekete Seretlek, DekadentFabrik, Vyčůrát a spát. A ani letos nezapomínáme na děti - první víkend uvedeme v Přístavu 18600 dvě pohádky. Slovinský loutkář Matija Solce potěší v sobotu 17. září děti i dospělé sólovým projektem inspirovaným commedií dell’arte s tajemným názvem E beh?, v neděli 18. září pak povypráví svou verzi Sněhové královny Tomáš Běhal. Pražská část festivalu …příští vlna/next wave… potrvá dva týdny a nabídne více než třicet představení pro děti i dospělé, site-specific projekty a koncerty s divadelním přesahem.

ODKAZOVÁTKA:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Podepisujte se prosím celým jménem, popřípadě jeho vhodnou částí. Děkujeme.