20. srpna 2017

#SeemanůvDeník: Barokní útržky

https://theatrum-kuks.cz/
Theatrum Kuks - multižánrový festival; baroko, jak jej nečekáte

Náš třetí festival tohoto léta. Bude to velké, bude to barokní! Seemanův deník - první oficiálně černobílý zpravodaj festivalu Theatrum Kuks, to jest název plátku, který zde historicky založíme, odšéfredaktorujeme a vytvoříme mu počátek tradice. Odkazovat vás na něj budeme průběžně nejen logem nahoře (click!), ale i na našem facebooku. A samozřejmě se můžete těšit na některé Barokní útržky, kdy vám sem budeme přihazovat vše, co se týká čistě divadelního dění. Co nás všechno čeká a nemine, se dozvíte v dalších, tradičně úvodních, řádcích.

Následující text je převzat z tiskové zprávy festivalu...

Šestnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS se blíží. V termínu 23. – 27. 8. 2017 se opět rozžije, rozezpívá a rozehraje kukské údolí, perla českého barokního umění, která letos v květnu získala prestižní památkářské ocenění Europa Nostra. Program nabídne na dvacet produkcí, vystoupí hudební tělesa Ensemble Damian nebo Ensemble Inégal, divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten či slovinsko-český loutkář Matija Solce. Nový organizační tým chystá také tři pětidenní umělecké dílny pod vedením profesionálních lektorů, víkendové dílny pro děti a rozmanitý doprovodný program.

Vedle hlavního divadelního a hudebního programu se chystá několik diskusí nad barokním uměním v současných interpretacích (tzv. Barokování) či divadelní výlet na polský zámek Gorzanów. V rámci festivalu uvede soubor Geisslers Hofcomoedianten premiéru „lesní erotické němohry“ V borůvčí. Jako jeden z vrcholů festivalu představí chlapecký pěvecký sbor BONIFANTES hudební dílo Radka Rejška Statuae kuksenses, které přímo tematizuje kukské sochy Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna. [...] „Každý rok se festival snaží představit a zdivadelnit některá ze zákoutí barokní krajiny v okolí Kuksu. Letos uspořádáme dva takové výlety – na jednom budeme například objevovat zapomenutý barokní zámek Gorzanów. Od letošního ročníku si slibujeme, že bude nejenom místem kulturních zážitků, ale i vzájemného setkávání.“, říká umělecký ředitel Petr Hašek.

Zakladatele a dosavadního ředitele festivalu prof. Stanislava Bohadla vystřídá v ředitelské pozici překladatelka a divadelní teoretička Kateřina Bohadlová, uměleckým ředitelem je režisér Petr Hašek, hudební dramaturgie je nadále v kompetenci prof. Bohadla, o divadelní dramaturgii se stará dramaturgyně a překladatelka Helena Kebrtová. Festival THEATRUM KUKS navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu, kterým bylo především v době baroka. Na své si přijdou nejen milovníci baroka, ale i publikum, které ocení jeho současnou interpretaci, a také rodiny s dětmi. „Jedinečnost festivalu tkví v první řadě v místě jeho konání. Snažíme se propojovat atraktivitu barokního areálu s kvalitním uměním. I nadále ctíme původní poslání festivalu: vrátit do Kuksu jevištní umění, která se tam setkávala již před 300 lety za správy hraběte Šporka. Současným pohledem na barokní dědictví chceme navíc oslovit i širší veřejnost a zaujmout mladé publikum. Proto jsme vsadili i na jednoduchou svěží grafiku Tomáše Glasbergera, kterou si na první pohled s barokem nespojíte.“, říká ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová. Baroko má mnoho společného s dneškem a i po tři sta letech dokáže zaujmout, překvapit či pobavit!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Podepisujte se prosím celým jménem, popřípadě jeho vhodnou částí. Děkujeme.