20. srpna 2018

#SeemanůvDeník: Střípky baroka

https://theatrum-kuks.cz/
Theatrum Kuks - multižánrový festival; baroko, jak jej nečekáte

Sedmnáctý ročník barokního a barokem inspirovaného umění - THEATRUM KUKS je tady. Stejně jako náš Seemanův deník, který se vrací ve staronovém kabátě. Minulý rok jsme jej na Kuksu založili (tady můžete prohlížet) a letos hodláme pokračovat. A jistě vás nepřekvapí, že ani letos se našemu blogu nevyhnou střípky baroka, kde vás odkážeme na jednotlivá čísla a zároveň v nich budeme reflektovat divadelní program festivalu. Čtěte nás a hlavně čtěte poctivě připravovaný Seemanův deník, který nabídne mnohé z umění i barokních a redakčních legrácek. Co vše nás-vás s festivalem čeká se dozvíte v tradičně úvodních řádcích.


Následující text byl přezvat z tiskové zprávy festivalu...

Divadlo, koncerty, operu, tanec, pohybovou performance, výtvarné umění, dva workshopy, program pro děti, divadelní výlet do Adršpašských skal či vodácký výlet po Labi – to nabídne návštěvníkům festival barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS od 20. do 26. srpna. Žánrově široce rozkročený program uspokojí jak znalce baroka, tak úplné laiky, ale i rodiny s dětmi. Na festivalu se objeví i několik projektů exkluzivně nastudovaných pro festival – například koncertní program flétnového mága Jiřího Stivína.

Festival se jako multižánrový profiluje již od svého počátku, ani letos svému podtitulu nezůstane nic dlužen. Na festivalu vystoupí celosvětově známá zpěvačka a houslistka Iva Bittová či flétnista Jiří Stivín, divadelní program již tradičně naplní pražský soubor Geisslers Hofcomoedianten, který v Kuksu představí například svoji nejnovější inscenaci Krása střídá nádheru, božskou tragikomedii podle doposud nepřeložené úspěšné Molièrovy hry Psyché. V rámci jednoho festivalového dne uvede soubor také kompletní divadelní trilogii Opus Andreini, která vznikla na motivy života a díla jedné z nejslavnějších hereckých rodin italského baroka. Již po několikáté přijede na festival olomoucký operní soubor Ensemble Damian, tentokrát se serenádou Antonia Vivaldiho La Gloria e Himeneo. Vedle tradičnějšího programu se chystají dva adrenalinové výlety. První do Adršpašských skal, kde se bude konat přímo v kulisách skalního města interaktivní divadelní představení Ambrosia souboru Geisslers Hofcomoedianten. Druhým bude divadelně-hudebně-vodácký výlet, na němž si diváci sjedou řeku Labe ze Dvora Králové nad Labem až do Kuksu s několika zastávkami.

„Letošní ročník nabízí řadu nového a doufáme, že i inspirativního. Stále zjišťujeme, jak je neustále tato kulturní epocha živá, sdělná a komunikující. Že nejsme sami, kteří si to myslí, nám dokázal velký zájem mladých umělců o nabídku rezidenčního programu, vyhlášeného pro letošní ročník. Nakonec jsme vybrali dva projekty, které vzniknou přímo pro náš festival. Prvním z nich je autorský divadelní projekt studentů Katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU s názvem Šírání jasného čirého dne podle románu Všechna jitra světa Pascala Quignarda. Druhým projektem bude interaktivní inscenace s prvky imerzivního divadla Sporckova alchymistická dílna, která se inspiruje Sporckovým zájmem o astrologii a astronomii a která bude nejen pro dospělé, ale i pro děti.“, říká k programu umělecký ředitel Petr Hašek.

Nejmenším návštěvníkům Kuksu se bude věnovat celý sobotní den nazvaný Theatříčkum Kuksíček. Na děti s rodiči čeká nejenom divadlo, ale i tvořivé dílny či ukázka knihy Martina Bedřicha Po stopách baroka v Čechách. Tento mini festival má zábavnou formou dětem přiblížit baroko a pomoci jim objevit jeho inspirativnost. I letos festival navazuje na tradici workshopů – uskuteční se hudební dílna s Ivou Bittovou a pohybová dílna s mladým choreografem Martinem Talagou. Pohybová dílna bude navázaná na Talagův projekt #SOMA, který získal prestižní cenu festivalu Česká taneční platforma za Taneční inscenaci roku 2018 a Objev roku 2018. Projekt je inspirovaný výtvarným uměním a ideálem krásy napříč historií v něm zobrazovaným, putuje po českých galeriích a pokaždé se liší. Talaga a účastníci workshopu se inspirují lapidáriem hospitálu Kuks, v němž jsou uloženy originály Braunových soch Ctností a Neřestí.

„Na začátku všeho byl Sporck. A Sporck letos slaví 280. výročí od jeho úmrtí. Zakladateli Kuksu vzdáme hold jednak sobotním programem, který je téměř celý věnovaný jeho osobě, ale především nedělní mší skladatele Antonia Bioniho, která bude v podání souboru Hof-Musici uvedená v celosvětové novodobé premiéře. Exkluzivita festivalu THEATRUM KUKS spočívá právě v místě konání v kulisách kukského údolí. Dlouhodobě usilujeme o organické propojení této inspirativní lokace a její historie s živým multižánrovým uměním tak, jak to tenkrát zamýšlel hrabě Sporck. Vytváříme příležitost pro umělce objevovat nové souvislosti a pro diváky zažít baroko jinak.“

#TheatrumKuks #SeemanůvDeník
#beBaroque #je_tady_krásno 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Podepisujte se prosím celým jménem, popřípadě jeho vhodnou částí. Děkujeme.