21. května 2017

#SnězTuŽábu: Žabím skokem do Alty!

Sněz tu žábu, 3. ročník festivalu francouzského divadla

Již v únoru jsme vás informovali („Apéro s Valérií Mréjen“), že ani na třetím ročníku festivalu francouzského divadla nebudeme chybět. A nebude samozřejmě chybět ani náš druhý ročník oficiálního festivalového žabího zpravodaje LE TISK. Co vše nás čeká a nemine, co bude a nebude, se dočtete v tomto úvodním článku k festivalu.

Čtyři dny ve Studiu Alta a třetí ročník festivalu Sněz tu žábu / Mange ta grenouille bude podruhé reflektovat zpravodaj v našich rukou - LE TISK. Každý den jedno číslo, vždy elektronicky na stránkách festivalu (www.sneztuzabu.cz), několik výtisků ve čtecím koutku přímo na místě a jednotlivé reflexe také u nás na blogu. Obsahem budou reflexe všech představení/skic, rozhovory s tvůrci a osobnostmi, nějaký ten článek a nějaký ten obrázek. A přihodíme ještě malý flashback, týkající se ročníku předchozího. Navíc se můžeme pochlubit novým překladatelským týmem, který zaručí určitou unikátnost a obousměrné porozumění našim i zahraničním řádkům. To vše v pravidelných časech (poznáte kterých?) a na našem blogu až do 30. května, kdy se s tímto žabováním rozloučíme resumé článkem. Čtěte nás, sdílejte nás, pátrejte po žabích pdfkách a doražte na festival! Za odměnu třeba naše placka, ale hlavně - velký, hluboký a silný kulturní zážitek. Čtěte níže, co je letos přichystáno a těšte se s námi. My se totiž, jako vždy, žabácky těšíme. Brekekeke.

Žabí stehýnka potřetí aneb Z tiskové zprávy festivalu Sněz tu žábu!

V holešovickém Studiu ALTA se poslední víkend v květnu uskuteční již 3. ročník festivalu, který českému publiku nabízí ukázky těch nejzajímavějších aktuálních tendencí francouzského divadla a dramatiky. Během čtyř dnů se v různých formátech představí mimo jiné doposud nepřeložené texty současné francouzské dramatické tvorby, experimentální krátké filmy i současná témata francouzské dramatiky. Organizátoři festivalu kladou důraz na spolupráci českých a francouzských autorů a tvůrců, veškeré akce jsou tlumočeny do češtiny či francouzštiny a Sněz tu žábu se tak stává unikátním festivalem, který uměleckým způsobem propojuje divadelní tendence obou zemí.

Hlavním hostem festivalu je francouzský soubor Le cabinet de curiosités, který přiveze inscenaci Projekt Nuda (Le projet Ennui) s výmluvným podtitulem „Unudíme vás k smrti“. Současná dramatika ve Francii má s tuzemskou podle tvůrců festivalu mnoho společných rysů, a proto z programu Avignonského festivalu vybrali právě tento vtipný a ironický kus.

„Realizace třetího ročníku festivalu Sněz tu žábu je pro nás důkazem, že naše snaha má smysl a že se české publikum zajímá o francouzské divadlo, se kterým se u nás jinak nemá moc možností setkat. Postupem let jsme začali klást důraz na dramaturgickou linii scénických skic, skrze které představujeme nové francouzské texty. Ty nám na základě naší každoroční výzvy zasílají samotní autoři“, uvedla ředitelka festivalu Natálie Preslová. Diváci tak budou mít možnost během čtyřdenního festivalu navštívit celkem pět premiér i derniér zároveň. Nabídku inscenovat tyto texty v podobě scénických skic přijali režiséři Filip Nuckolls, Ewa Zembok (Divadlo X10), Tereza Říhová (Divadlo Letí), Petr Hašek a Jan Holec. Nedílnou součástí programu festivalu je linie nazvaná DEGUSTACE. Její dramaturgyně Linda Dušková vysvětluje: „Degustace je odpolední část festivalového programu, zaměřená na divadelní projekty s přesahem do jiných druhů umění. Její letošní program spojuje téma "Nedorozumění", které se nejvíce odráží v novém projektu Korespondence. Jeho princip spočívá ve snaze o intuitivní porozumění cizího jazyka a jeho převedení na scénu v podobě performance. Zúčastní se ho český herec a francouzská herečka a dramatička, kteří spolu pracují na dálku, neznají se a prakticky jeden o druhém nic nevědí.“

V rámci projektu krátkých scénických skic s názvem Miničtení letos festival uvede osm úryvků z dosud nepřeložených experimentálních francouzských her. Součástí degustačního programu bude i projekce francouzských krátkých filmů. Organizátoři festivalu zvou diváky také na nedělní diskusi spojenou s brunchem v kavárně Studia Alta. Vstup na celý doprovodný program festivalu je zdarma.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Podepisujte se prosím celým jménem, popřípadě jeho vhodnou částí. Děkujeme.