VILOmeniny - divadelně-hudební festival pro děti a jejich rodiče
Malé divadlo, České Budějovice
Janek Lesák, Natálie Preslová:
Všechno, co jste o divadle nikdy vědět nechtěli,...
režie: Janek Lesák
Janek Lesák, Natálie Preslová:
Všechno, co jste o divadle nikdy vědět nechtěli,...
režie: Janek Lesák
ZAHRÁT SI NA DIVADLO
Inscenace s předlouhým názvem, který se nevejde do žádného normálního nadpisu či titulku Všechno, co jste o divadle nikdy vědět nechtěli, ale my vám to stejně řekneme Malého divadla z Českých Budějovic je další z řady těch představení (4+), na které se hodně dobře kouká, ale o to hůř se na ně píše. Navíc s uvědomělou nutností zůstat obecný, aby se příliš neprozrazovalo dění, o němž divák sám (tak trochu) rozhoduje. Čeká na něj též objevování či důvtipné „překvapování se“ – nadsázkou, ironií, odkazovátky či rozpoznáváním jednotlivých divadelních „vrstev“.
Obdivuhodná (dramaturgicky, režijně i výtvarně) je práce s tématem divadla jako takovým. Popořadě: vše se odehrává v divadle, je to o divadle a scéna vypadá a je divadlem. Nápis „Malý sobě“ (malý jako děti a Malý jako to „naše divadlo“) navíc podporuje tradiční/klasický motiv divadelních masek – zde dvou dětí – které svým zpracováním a tvarem jasně odkazují k logu Jihočeského divadla. V každém dílčím motivu a prvku vyskakuje na nás zase to divadlo a ve všech významech. Dále: herci hrají v prvém plánu šatnářku a vrátného. Pak se stávají (jen jako) herci, kteří hrají další postavy. Do toho vysvětlují dětem-divákům, jak divadlo funguje a sami je aktivizují a vytvářejí z nich „postavy“ – nechávají je si hrát a zahrát na již zmíněné profese. Na divadlo si tak hraje skoro celé divadlo (v tomto případě VILA Štvanice).
Celou „divadelně divadelní hříčku“ doplňuje přesné herectví. Denisa Posekaná s Františkem Hniličkou zvládají nejen zastávat své „původní“ role a přepínat se mezi nimi do těch dalších, ale navíc – v rámci komunikace s divákem – glosovat jednotlivé situace a vkusně pracovat s momenty vycházejícími z potřebné míry improvizace. Lehkost, s jakou jako šatnářka a vrátný hrají herce a pak postavy, dodává předváděnému nejen jistou odosobnělost, ale i pocit (účelného) „neumětelství“, které odkazuje zase zpět k tomu, že si pouze na divadlo hrajeme. Navíc občas moc nevíme, jak na to a ještě nám to občas připadá trošku pitomý. Ale takový ten svět divadla už prostě je a vždycky byl – trošku pitomej, ale zase hezkej.
A na závěr malé upozornění: inscenace ve vás může zanechat hezkou a šťastnou vzpomínku. Hezkou a šťastnou vzpomínku na divadlo, která přebije i ty ostatní – na hranolky, na zmrzlinu, na jízdu na koni či na hlazení koťátek…
Žádné komentáře:
Okomentovat
Podepisujte se prosím celým jménem, popřípadě jeho vhodnou částí. Děkujeme.